NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Тонът на времето Изложба по повод 140 години от рождението на Ангел Спасов в галерия "Илия Бешков"
5497
Тонът на времето

Изложба по повод 140 години от рождението на Ангел Спасов в галерия "Илия Бешков"

Ретроспективна изложба по повод 140 години от рождението на Ангел Спасов е подредена в Художествена галерия (ХГ) "Илия Бешков" в Плевен. Тя включва всички творби, съхранени във фонда на галерията, създадени от известния български художник. Ангел Спасов е един от основателите на Дружеството на плевенските художници, известен със своята доброта, учител на едни от големите ни творци, сред които Светлин Русев. Негов личен приятел е бил Дило Дилов, а много художници са посещавали ателието му, превърнало се в културно средище, каза председателят на Дружеството на плевенските художници Николай Неделчев – Кокала

| 21 Юни 2024, 16:55 ч.
Изложба по повод 140 години от рождението на Ангел Спасов в галерия
Изложба по повод 140 години от рождението на Ангел Спасов в галерия "Илия Бешков"
Снимка © БТА

Ретроспективна изложба по повод 140 години от рождението на Ангел Спасов е подредена в Художествена галерия (ХГ) "Илия Бешков" в Плевен. Тя включва всички творби, съхранени във фонда на галерията, създадени от известния български художник.

Социалистическа куба, рожденото място на завладелите света салса и други ритми, в момента се предава пред инвазията на южнокорейската поп музика, предаде Асошиейтед прес. 

Азиатската нация и управляваният от комунисти остров са разделяни от 13 000 км разстояние, както и от различни езици и културни традиции. Въпреки това изглежда, че тези бариери падат благодарение на заразителните ритми и сложната хореография на корейския поп.

Корейската популярна музика, или кей поп, стана известна по света, като днес момчешки банди като Би Ти Ес и Ен Си Ти, както и техният женски аналог „Блекпинк“ съперничат на Тейлър Суифт по брой сваляния от мрежата и продажби на албуми.

Сега кей попът бавно навлиза в Куба, където салсата е крал и скоростта на интернет доскоро беше наистина ниска. 

През почивните дни, далеч от Сеул, десетки юноши, носещи плисирани

Британският диригент Джон Елиът Гардинър обяви, че напуска основания от него хор „Монтеверди“, предаде АФП.   

Маестрото, който е на 81 години, се оттегли временно миналата година от работа, за да посещава психолог и да се подложи на терапия. Причината е, че удари певеца Уилям Томас, след като той напусна сцената от грешната страна след изпълнение на операта „Троянците“ („Les Troyens“) на Берлиоз по време на фестивала „Берлиоз“ във Франция. 

„След дълъг период на задълбочен размисъл, реших да подам оставка като диригент и творчески директор на хор „Монтеверди“, обяви той в изявление. „Хорът, който основах през 1964 г., беше най-вдъхновяващият проект в живота ми. Затова да взема това решение, не беше лесно“, допълва той, като отново се извини за „грозния инцидент“, при който „загубва контрол“. 

Гардинър преминал през терапия в последните 11 м

Представлението "Пияните", което ще изиграем на девети септември, поставя началото на новия сезон и е много вълнуващо за нас.

Това е една постановка, която провокира, каза актрисата Детелина Стойчева, която е част от актьорския състав на проекта на Драматично- куклен театър "Константин Величков" - Пазарджик.

Текстът е на Иван Вирипаев, режисьор е Десислава Шпатова, добави още актрисата, като поясни, че актьорският състав включва Тодор Танчев, Алекс Иванов, Ахмед Юмер, Кристиян Стоичков, Тодор Кайков, Гроздан Даскалов, Петко Венелинов, Венцислав Стоянов, Людмила Даскалова, Ива Огнянова, Елена Замяркова, Ралица Стоянова и Стиляна Маркова.

Основната идея на театъра е да те вдъхновява, да те вълнува, да провокира размисли. Зрителите няма как да останат безучастни, каза още актрисата, която добави, че работата й в театъра е нейна сбъдната мечта.

Сюжетът пред

Хиляди електрически проводници, клавиши, микрочипове и компютърни компоненти създават инсталацията на Елиас Симе на тазгодишното издание на Венецианското биенале на изкуствата. 

ДА ВЪЗСТАНОВИМ ВРЪЗКАТА С ОКОЛНАТА СРЕДА

Елиас Симе е роден в Етиопия през 1968 г. Той е мултидисциплинарен художник, известен най-вече с мащабните си релефи, изработени от рециклирана потребителска електроника. Симе е мотивиран от желанието да възстановим и преразгледаме връзката си с околната среда, разказват от Grimm Gallery. По думите им авторът използва техники за сплитане и наслояване, за да създаде огромни мозайки, съставени от клавиатури, вериги, кабели и всякакъв вид електронни отпадъци, внесени в родната му страна. Тези материали се доставят от най-големия пазар на открито в Африка, разположен в етиопската столица Адис Абеба, отбелязват още от галерията. 

Ателиерният салон на българския художник Румен Саздов със заглавие: "Крехки същества и металургия на любовта" беше открит тази седмица в галерията на Българския културен институт в Прага, Чехия. Такова представяне имаше и през април в художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил.

"С ласкавото съдействие на Градската библиотека в Прага и нейният отдел "Изкуство" беше дадена възможност за експониране на световния аукционен каталог МAYER в пространството на галерията на Българският културен институт, между колекцията от творбите ми", каза авторът.

В този каталог е заведено името и на Румен Саздов.

В изложбата са включени 204 творби, като всеки ден нещо ново се довършва и експонира, а произведенията са в посока класически и модерен кубизъм.

В колекцията на Саздов е застъпена традиционна живопис, рисунки, колажи и живопис на дърво с маслен

Ангел Спасов е един от основателите на Дружеството на плевенските художници, известен със своята доброта, учител на едни от големите ни творци, сред които Светлин Русев. Негов личен приятел е бил Дило Дилов, а много художници са посещавали ателието му, превърнало се в културно средище, каза председателят на Дружеството на плевенските художници Николай Неделчев – Кокала.

Ангел Спасов е разпознавал себе си най-вече като скулптор, но сами ще се убедите и в експозицията, че той е изключителен майстор на живописта и графиката, подчерта Неделчев. 

Изложбата е представена в почти цялото пространство на галерията. По повод годишнината от рождението на Ангел Спасов ХГ "Илия Бешков" е издала и каталог, представящ творчеството му, който може да бъде закупен от ценителите на изобразителното изкуство.

Ангел Спасов е роден в Плевен на 11 ноември 1884 г. Учи живопис при проф. Иван Мърквичка и скулптура при проф. Жеко Спиридонов. Първите му творчески стъпки съвпадат с тежкото време на три последователни войни – Балканската, Междусъюзническата и Първата световна. Скулптурните композиции от този период – малки по размер творби с етюдно-импресионистичен характер, са посветени на военните трагедии. 

През 20-те години на 20 век Ангел Спасов създава голяма поредица композиции и портрети, между които и триптиха "Разпятие". След 40-те години, интересът на автора е насочен изцяло в областта на портрета – скулптира образите на съвременници, вае бюстове на исторически личности. До 1930 г. Ангел Спасов работи и в областта на живописта. Днес цялото художествено наследство и библиотека на Ангел Спасов се съхранява в ХГ "Илия Бешков" в Плевен. 

Оперната прима Соня Йончева отново се завърна в родния си Пловдив с бляскава концертна гала с операта “Тоска” от Джакомо Пучини. 

Хиляди аплодираха на Античния театър Иван Момиров, Деян Вaчkoв, Божидар Божкилов, Евгени Aрабagжueв, Борис Кучков, Hukолай Бачев, Калоян Георгиев, Оркестъра и хора на Държавна опера - Пловдив. 

Поради непредвидени обстоятелства, диригентът Доминго Хиндоян не присъства на концерта. Зад диригентския пулт бе Кръстин Настев. 

Галаконцертът "Тоска" е посветен на 70-годишнината от създаването на Държавна опера - Пловдив и 100 години от смъртта на Джакомо Пучини. 

Спектакълът по трагичната любовна история на Флория Тоска и Марио Каварадоси се ражда в мислите на Соня Йончева преди година, сподели певицата. Играя ролята по целия свят и нямаше как да не я споделя с вас, каза след концерта примата. 

На антич

За първи път българските групи „Прегърнат облак“ и „Тиферет“ ще представят съвместен концерт в Бургас. 

Събитието ще се проведе на 13 август в галерия „Георги Баев“, съобщиха от културното пространство.

Идеята за съвместно събитие възниква от музикална среща между композиторката на „Прегърнат облак“ Теодора Илиева и един от най-колоритните музиканти-импровизатори Константин Кучев, вокалист на „Тиферет“. По думите на организаторите замисълът на концерта е музикално сливане и споделяне на авторски песни, идеи и импровизация.

„Прегърнат облак“ (A Cloud Embraced Project) е музикална акустична група, създадена пред 2019 г. в Бургас. Стилът на песните е мелодичен рок с елементи на бардовата изпята поезия. Композитор и вокалист на бандата е Теодора Станчева, а за акомпанимента на перкусии, китара и чело отговарят музикантите Асен Хайдутов, Ивайло Нинчев и Евелина С

Юлиан Костов издава втория си сингъл – Home (My Gaia), съобщават от „Орфей мюзик“.

През следващите месеци артистът пуска пет песни, а с дистрибуцията се заемат „Орфей мюзик“ и Warner Music Group през лейбъла си Yuli.

Home (My Gaia) е първото самостоятелно парче на Костов, след дебютната му песен Rain с Мария Драгнева, продуцирана от Бат Венци, която събра над 15 000 стрийма в Spotify за първия месец, в повече от 50 държави, с 3 000 слушатели и 600+ запазвания. В Youtube има 30 000 гледания на описания от Юлиан Костов като „клип-неклип“, който визуализира създаването на Rain в студиото Sugar Base. 

R&B песента Home (My Gaia) е втората от петте планирани песни, които Костов ще издава и бележи първото сътрудничество с музикалния артист и продуцент

Европейски художници от Ренесанса до модерно изкуство са представени в изложбата „Европейска живопис“, която бе открита днес в залите на Регионалната библиотека „Н. Вранчев“ в Смолян.

Експозицията е част от програмата, с която библиотеката се включва в инициативата Европейски дни на наследството.

Избраните репродукции от фонда на отдел „Изкуство“ на библиотеката показват различни стилове и епохи, посочи при откриването Василена Георгиева от отдел „Изкуство“.  

Представени са творби на Ван Гог, Рембранд, Гоя, Тициан, Дюрер, Климт, Владимир Димитров-Майстора, Цанко Лавренов. Наред с репродукциите са показани албуми и литература за известни европейски художници.

Регионалната библиотека представя четири тематични изложби по повод Европейските дни на наследството, които тази година са с водеща тема „

Второто издание на Street Music Fest ще състои на 27, 28 и 29  септември (петък, събота и неделя) на площад „Славейков“ в София.

Цветният и весел форум ще събере на едно място любителска музика, стрийтарт, фотография, танцови и театрални изпълнения, стендъп,  и много други улични и градски форми на изкуство, съобщават организаторите от от Mish Mash Fest.  

По думите им, освен нови участници, фестивалът ще представи и нов формат – програма от миниконцерти на многобройни локации, които имат за цел да настанят уличната музика буквално из целия град. Амбицията на организаторите е с времето фестивалът да обхване локации из целия град и постепенно да се превърне в празник на уличните, любителски и независими артисти.  

Откриването е с музикална програма.

На сцената ще излезе Дидо

До смъртта си през 1974 г. Ангел Спасов живее и твори в родния Плевен. Родната му къща се намира на ул. "Трапезица" 18. През 2023 г., с решение на Общинския съвет, тя бе предоставена за безвъзмездно ползване на младежкото сдружение "ОбзорАрт" за база на Младежки център за неформално образование. 

Експозицията може да бъде разгледана до края на месец август.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“. Неговата живописна колекция носи името „Знак о ...
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Тонът на времето
5497
Тонът на времето

Изложба по повод 140 години от рождението на Ангел Спасов в галерия "Илия Бешков"

Ретроспективна изложба по повод 140 години от рождението на Ангел Спасов е подредена в Художествена галерия (ХГ) "Илия Бешков" в Плевен.Тя включва всички творби, съхранени във фонда на галерията, създадени от известния български художник.

| 21 Юни 2024, 16:55 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Изложба по повод 140 години от рождението на Ангел Спасов в галерия
Изложба по повод 140 години от рождението на Ангел Спасов в галерия "Илия Бешков"
Снимка © БТА

Ретроспективна изложба по повод 140 години от рождението на Ангел Спасов е подредена в Художествена галерия (ХГ) "Илия Бешков" в Плевен. Тя включва всички творби, съхранени във фонда на галерията, създадени от известния български художник.

Ангел Спасов е един от основателите на Дружеството на плевенските художници, известен със своята доброта, учител на едни от големите ни творци, сред които Светлин Русев. Негов личен приятел е бил Дило Дилов, а много художници са посещавали ателието му, превърнало се в културно средище, каза председателят на Дружеството на плевенските художници Николай Неделчев – Кокала.

Социалистическа куба, рожденото място на завладелите света салса и други ритми, в момента се предава пред инвазията на южнокорейската поп музика, предаде Асошиейтед прес. 

Азиатската нация и управляваният от комунисти остров са разделяни от 13 000 км разстояние, както и от различни езици и културни традиции. Въпреки това изглежда, че тези бариери падат благодарение на заразителните ритми и сложната хореография на корейския поп.

Корейската популярна музика, или кей поп, стана известна по света, като днес момчешки банди като Би Ти Ес и Ен Си Ти, както и техният женски аналог „Блекпинк“ съперничат на Тейлър Суифт по брой сваляния от мрежата и продажби на албуми.

Сега кей попът бавно навлиза в Куба, където салсата е крал и скоростта на интернет доскоро беше наистина ниска. 

През почивните дни, далеч от Сеул, десетки юноши, носещи плисирани

Британският диригент Джон Елиът Гардинър обяви, че напуска основания от него хор „Монтеверди“, предаде АФП.   

Маестрото, който е на 81 години, се оттегли временно миналата година от работа, за да посещава психолог и да се подложи на терапия. Причината е, че удари певеца Уилям Томас, след като той напусна сцената от грешната страна след изпълнение на операта „Троянците“ („Les Troyens“) на Берлиоз по време на фестивала „Берлиоз“ във Франция. 

„След дълъг период на задълбочен размисъл, реших да подам оставка като диригент и творчески директор на хор „Монтеверди“, обяви той в изявление. „Хорът, който основах през 1964 г., беше най-вдъхновяващият проект в живота ми. Затова да взема това решение, не беше лесно“, допълва той, като отново се извини за „грозния инцидент“, при който „загубва контрол“. 

Гардинър преминал през терапия в последните 11 м

Представлението "Пияните", което ще изиграем на девети септември, поставя началото на новия сезон и е много вълнуващо за нас.

Това е една постановка, която провокира, каза актрисата Детелина Стойчева, която е част от актьорския състав на проекта на Драматично- куклен театър "Константин Величков" - Пазарджик.

Текстът е на Иван Вирипаев, режисьор е Десислава Шпатова, добави още актрисата, като поясни, че актьорският състав включва Тодор Танчев, Алекс Иванов, Ахмед Юмер, Кристиян Стоичков, Тодор Кайков, Гроздан Даскалов, Петко Венелинов, Венцислав Стоянов, Людмила Даскалова, Ива Огнянова, Елена Замяркова, Ралица Стоянова и Стиляна Маркова.

Основната идея на театъра е да те вдъхновява, да те вълнува, да провокира размисли. Зрителите няма как да останат безучастни, каза още актрисата, която добави, че работата й в театъра е нейна сбъдната мечта.

Сюжетът пред

Хиляди електрически проводници, клавиши, микрочипове и компютърни компоненти създават инсталацията на Елиас Симе на тазгодишното издание на Венецианското биенале на изкуствата. 

ДА ВЪЗСТАНОВИМ ВРЪЗКАТА С ОКОЛНАТА СРЕДА

Елиас Симе е роден в Етиопия през 1968 г. Той е мултидисциплинарен художник, известен най-вече с мащабните си релефи, изработени от рециклирана потребителска електроника. Симе е мотивиран от желанието да възстановим и преразгледаме връзката си с околната среда, разказват от Grimm Gallery. По думите им авторът използва техники за сплитане и наслояване, за да създаде огромни мозайки, съставени от клавиатури, вериги, кабели и всякакъв вид електронни отпадъци, внесени в родната му страна. Тези материали се доставят от най-големия пазар на открито в Африка, разположен в етиопската столица Адис Абеба, отбелязват още от галерията. 

Ателиерният салон на българския художник Румен Саздов със заглавие: "Крехки същества и металургия на любовта" беше открит тази седмица в галерията на Българския културен институт в Прага, Чехия. Такова представяне имаше и през април в художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил.

"С ласкавото съдействие на Градската библиотека в Прага и нейният отдел "Изкуство" беше дадена възможност за експониране на световния аукционен каталог МAYER в пространството на галерията на Българският културен институт, между колекцията от творбите ми", каза авторът.

В този каталог е заведено името и на Румен Саздов.

В изложбата са включени 204 творби, като всеки ден нещо ново се довършва и експонира, а произведенията са в посока класически и модерен кубизъм.

В колекцията на Саздов е застъпена традиционна живопис, рисунки, колажи и живопис на дърво с маслен

Ангел Спасов е разпознавал себе си най-вече като скулптор, но сами ще се убедите и в експозицията, че той е изключителен майстор на живописта и графиката, подчерта Неделчев. 

Изложбата е представена в почти цялото пространство на галерията. По повод годишнината от рождението на Ангел Спасов ХГ "Илия Бешков" е издала и каталог, представящ творчеството му, който може да бъде закупен от ценителите на изобразителното изкуство.

Оперната прима Соня Йончева отново се завърна в родния си Пловдив с бляскава концертна гала с операта “Тоска” от Джакомо Пучини. 

Хиляди аплодираха на Античния театър Иван Момиров, Деян Вaчkoв, Божидар Божкилов, Евгени Aрабagжueв, Борис Кучков, Hukолай Бачев, Калоян Георгиев, Оркестъра и хора на Държавна опера - Пловдив. 

Поради непредвидени обстоятелства, диригентът Доминго Хиндоян не присъства на концерта. Зад диригентския пулт бе Кръстин Настев. 

Галаконцертът "Тоска" е посветен на 70-годишнината от създаването на Държавна опера - Пловдив и 100 години от смъртта на Джакомо Пучини. 

Спектакълът по трагичната любовна история на Флория Тоска и Марио Каварадоси се ражда в мислите на Соня Йончева преди година, сподели певицата. Играя ролята по целия свят и нямаше как да не я споделя с вас, каза след концерта примата. 

На антич

За първи път българските групи „Прегърнат облак“ и „Тиферет“ ще представят съвместен концерт в Бургас. 

Събитието ще се проведе на 13 август в галерия „Георги Баев“, съобщиха от културното пространство.

Идеята за съвместно събитие възниква от музикална среща между композиторката на „Прегърнат облак“ Теодора Илиева и един от най-колоритните музиканти-импровизатори Константин Кучев, вокалист на „Тиферет“. По думите на организаторите замисълът на концерта е музикално сливане и споделяне на авторски песни, идеи и импровизация.

„Прегърнат облак“ (A Cloud Embraced Project) е музикална акустична група, създадена пред 2019 г. в Бургас. Стилът на песните е мелодичен рок с елементи на бардовата изпята поезия. Композитор и вокалист на бандата е Теодора Станчева, а за акомпанимента на перкусии, китара и чело отговарят музикантите Асен Хайдутов, Ивайло Нинчев и Евелина С

Юлиан Костов издава втория си сингъл – Home (My Gaia), съобщават от „Орфей мюзик“.

През следващите месеци артистът пуска пет песни, а с дистрибуцията се заемат „Орфей мюзик“ и Warner Music Group през лейбъла си Yuli.

Home (My Gaia) е първото самостоятелно парче на Костов, след дебютната му песен Rain с Мария Драгнева, продуцирана от Бат Венци, която събра над 15 000 стрийма в Spotify за първия месец, в повече от 50 държави, с 3 000 слушатели и 600+ запазвания. В Youtube има 30 000 гледания на описания от Юлиан Костов като „клип-неклип“, който визуализира създаването на Rain в студиото Sugar Base. 

R&B песента Home (My Gaia) е втората от петте планирани песни, които Костов ще издава и бележи първото сътрудничество с музикалния артист и продуцент

Европейски художници от Ренесанса до модерно изкуство са представени в изложбата „Европейска живопис“, която бе открита днес в залите на Регионалната библиотека „Н. Вранчев“ в Смолян.

Експозицията е част от програмата, с която библиотеката се включва в инициативата Европейски дни на наследството.

Избраните репродукции от фонда на отдел „Изкуство“ на библиотеката показват различни стилове и епохи, посочи при откриването Василена Георгиева от отдел „Изкуство“.  

Представени са творби на Ван Гог, Рембранд, Гоя, Тициан, Дюрер, Климт, Владимир Димитров-Майстора, Цанко Лавренов. Наред с репродукциите са показани албуми и литература за известни европейски художници.

Регионалната библиотека представя четири тематични изложби по повод Европейските дни на наследството, които тази година са с водеща тема „

Второто издание на Street Music Fest ще състои на 27, 28 и 29  септември (петък, събота и неделя) на площад „Славейков“ в София.

Цветният и весел форум ще събере на едно място любителска музика, стрийтарт, фотография, танцови и театрални изпълнения, стендъп,  и много други улични и градски форми на изкуство, съобщават организаторите от от Mish Mash Fest.  

По думите им, освен нови участници, фестивалът ще представи и нов формат – програма от миниконцерти на многобройни локации, които имат за цел да настанят уличната музика буквално из целия град. Амбицията на организаторите е с времето фестивалът да обхване локации из целия град и постепенно да се превърне в празник на уличните, любителски и независими артисти.  

Откриването е с музикална програма.

На сцената ще излезе Дидо

Ангел Спасов е роден в Плевен на 11 ноември 1884 г. Учи живопис при проф. Иван Мърквичка и скулптура при проф. Жеко Спиридонов. Първите му творчески стъпки съвпадат с тежкото време на три последователни войни – Балканската, Междусъюзническата и Първата световна. Скулптурните композиции от този период – малки по размер творби с етюдно-импресионистичен характер, са посветени на военните трагедии. 

През 20-те години на 20 век Ангел Спасов създава голяма поредица композиции и портрети, между които и триптиха "Разпятие". След 40-те години, интересът на автора е насочен изцяло в областта на портрета – скулптира образите на съвременници, вае бюстове на исторически личности. До 1930 г. Ангел Спасов работи и в областта на живописта. Днес цялото художествено наследство и библиотека на Ангел Спасов се съхранява в ХГ "Илия Бешков" в Плевен. 

До смъртта си през 1974 г. Ангел Спасов живее и твори в родния Плевен. Родната му къща се намира на ул. "Трапезица" 18. През 2023 г., с решение на Общинския съвет, тя бе предоставена за безвъзмездно ползване на младежкото сдружение "ОбзорАрт" за база на Младежки център за неформално образование. 

Експозицията може да бъде разгледана до края на месец август.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.